a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Book A Visit

Bel ve boyun fıtığı tedavileri

Fizik tedavi genellikle bel fıtığı tedavisinde önemli bir rol oynar. Ağrı kesici kullandırmadan, kişinin fizik tedavi ile vücudunu çok daha yüksek kondisyonla kullanması sağlanır. Çeşitli fizik tedavi teknikleri vardır. Fizik tedavi ile vücudunuzun rahatlaması, derin doku masajı, sıcak ve soğuk terapi, TENS gibi elektrik stimülasyonu ve hidroterapi içerir. Tedavi programınız için genellikle pasif tedaviler ile başlar; ancak vücut iyileştikten sonra vücudu güçlendirmek ve ağrıyı daha çok önlemek için aktif tedavi planı başlatılır. Fizik tedavi uzmanınız size en uygun tedavi planını hazırlamak için çalışmalara başlar.

Bel ve boyun fıtığında Tedavi Yöntemleri

Derin Doku Masajı

100’den fazla masaj çeşidi bulunur; ancak bel fıtığında kas gerginliğini ve spazmları rahatlatarak önlemek için derin doku masajı ideal bir tedavi seçeneğidir.

Sıcak ve Soğuk Terapi

Hem soğuk hem de sıcak tedavi ile bel fıtığı tedavisinde oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Fizik tedavi ile hedef bölgeye kan akışını artırmak için ısı kullanılabilir. Hızlana kan ekstra oksijen ve beslenme sağlayarak fıtığın iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca kas spazmlarının etkilerini ortadan kaldırır. Kriyoterapi olarak da adlandırılan soğuk terapi ise tam tersine kan dolaşımını yavaşlatır. Bu inflamasyon kas spazmını ve ağrıyı azaltır. Fizik tedavide hedef bölgeye uygulamanız için size buz paketi ile buz masajı verilebilir, hatta iltihaplı dokuları soğutmak için özel bir sprey de verilebilir.

Hidroterapi

Adında da anlaşılacağı gibi hidroterapi su ile uygulanan bir yöntemdir. Pasif terapi olarak hidroterapi sıcak su ile uygulanır. Bu sayede kasların gevşemesi ve ağrının hafiflemesi sağlanır

Çekme

Çekme işleminin amacı omurganın üzerindeki yer çekiminin etkisini azaltmaktır. Yavaşça kemikleri birbirinden çekerek, bel fıtığının azaltılması hedeflenir.

Egzersiz

Çekirdek kas denilen karın kasları omurgayı destekler. Çekirdek kasları zayıf olduğunda sırt kasları üzerine ekstra yük biner. Fizik tedavi uzmanınız hem karın hem de sırt kaslarınızı güçlendirmek için size özel bir program hazırlar. Esneklik kazandırmak için size uygun esneme hareketleri planlar.

Ozon tedavisi

Ozon oksijenden elde edilen bir gaz olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bel fıtıklarında hem mekanik baskıyı azaltmak hem de inflamasyonu düzeltmek için kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir. Omurlar arasındaki amörtisör görevi gören disk denilen oluşumlar çeşitli nedenlerden dolayı hasara uğrayarak fıtığa neden olur. Diskin içerisinde Jöle kıvamında olan bu kısım sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Disk içerisine ozon verilerek proteoglikan denilen yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Disk mekanik olarak büzüşür ve artık şişerek ağrıya neden olamaz. Diskin küçülmesi sinirlerin basıdan kurtarır ve ağrının dinmesini sağlar. Ozon tedavisiçok güçlü anti inflamatuar etkilere sahiptir. Sinir kökü serbestleşmesine, sinir köklerindeki inflamasyonun azalmasına ve hastalıklı dokunun iyileşmesini sağlar. Kasılı vaziyette olan ve ağrıya yol açan bel adaleleri gevşer, bel fıtığı iyileşir ve hasta günlük normal yaşamına geri döner.

Tüm bu teknikler sayesinde günümüzde fıtık rahatsızlıkları artık ameliyatsız tedavi edilebilen hastalıklar grubundadır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Bel fıtığı hastalığında Plazma Rich Platelet (PRP) veya ”Kan Pulcuklarından Zengin Plazma” tedavisi uygulanmaya başlanmıştır.

Bu tedavi şekli hastanın kendi kanıyla yapılmaktadır. Hastanın kolundan sanki tahlil yapılacakmış gibi belirli bir miktarda, 10 ile 20 mililitre kadar kan alınır. Daha sonra bu kan özel bir santrifüj işleminden geçirilerek sıvı kısmı ayrılır. Hastanın ağrılı bölgesine bu hazırlanan plazma verilir. Buradaki önemli nokta plazmanın içinde bulunan kan pulcuklarıdır.

Kan pulcuklarını, kronik ağrılı bir dokuya verdiğiniz zaman oradaki ölmüş hücrenin yerine geçerek, bu dokuyu yenilemektedir. Bu yenileyici özelliğinden dolayı pek çok tıbbi uygulama alanı vardır. Kırışıklık tedavisi, başka kozmetik uygulamalar, yanık izlerinin ve akne izlerinin hafifletilmesi gibi uygulamalarda kullanılabildiği gibi kas ve eklem ağrılarının tedavisinde de çok geniş bir alanda uygulanmaktadır.

Özellikle disk kireçlenmeleri, bel fıtıkları ve kas romatizmalarına bağlı ağrılarda uygulanan tedavi ile hastalarda ciddi rahatlamaların görülmektedir.

Tedavi yönteminde hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerji ve yan etki riski de bulunmamaktadır. Kaynak neredeyse sonsuzdur. Kişinin kendi kanı alınarak, istenilen miktarda bu tedaviden yapılabilmektedir. Bu tedavi ile ameliyatsız ve narkozsuz bir şekilde bel fıtığından kaynaklanan ağrılar, önemli bir şekilde azaltılmaktadır. Bu tamamlayıcı bir tedavi olarak günlük hayat kalitesini önemli derecede arttırmaktadır.

Bu sıvıyı biz hastadan aldığımız kanla hazırlıyoruz. Kanın üzerine, kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaç karışımını koyduktan sonra kan santrifüj edilmekte. Bu şekilde kanın hücre kısmı, yani ağır olan kısmı dibe çökmekte, üst kısımda da kanın plazma kısmı yani sıvı kısmı kalmaktadır. Özelikle etkili olan alan, bu sıvı kısmı ile katı kısmı arasında kalan alanda tedavi edici hücreler birikmiş bulunmaktadır. Biz bu sıvıyı tüp içerisinden alarak çok küçük miktarlarda ağrılı, gençleşmesini istediğimiz ve yenilenmesini istediğimiz bölgeye veriyoruz. Serumun uygulandığı o bölgede çok hızlı bir şekilde yüz güldürücü ve kalıcı bir tedavi sağlanmaktadır.

Ağrı tedavisi uygulandığında, uygulanan bölgede yenilenme sağlandığından, diğer tedavi yöntemleri ile 6 ay veya 1 yıl rahatlık sağlanabilirken, bu tedavi yöntemi ile kalıcı olarak hastanın o ağrısından kurtulması mümkündür.