a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Book A Visit

SP-li çocuk tedavileri

 

Serebral Palsi (Beyin Felci), beynin zedelenmesi ya da beynin gelişiminde bir anormallik sonucunda doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında meydana gelen duruş, hareket, denge bozukluğunu kısaca kas kontrol yetersizliğini anlatan bir durumdur.

Akraba evlilikleri başta olmak üzere, doğum öncesi ya da doğum sonrası bazı faktörlere bağlı olarak oluşan ve halk arasında “beyin özürlü” ya da “spastik çocuk” olarak bilinen SP hastası çocuklar, erken rehabilitasyon ile hayata tutunabiliyor.

SP’ye, akraba evliliklerinin, anne karnında gelişen toksoplazma, kızamıkçık, sitomegalovirus, herpes ve frengi gibi infeksiyonların, çevresel toksinlerin etkisinin, beyin damar tıkanmalarının, plasenta bozukluklarına bağlı oksijenizasyon yetersizliklerinin, doğumsal kalp hastalıklarının ve pıhtılaşma bozukluklarının sebep olduğunu dile getiren Prof. Dr. Eraksoy, şöyle devam etti: “Doğum öncesi (prenatal) nedenler ise doğum sırasında beyine az oksijen gitmesi, beynin ak maddesinin hasarlanması, tedavi edilmeyen sarılık, hipoglisemi, sepsis (menejit, ensefalit), beyin kanamaları, beyin zarı üstü ve beyin zarı altı kanamaları ve çoğul gebelik gibi faktörlerdir. SP, doğum öncesi oluştuğu gibi doğum sonrası da oluşabilir. Bakteriyel ve viral infeksiyonlar, cerrahi girişimlerin damarsal komplikasyonları, asfiksi ve aspirasyon, travmatik beyin hasarı gibi sebepler de doğum sonrası oluşan SP’nin nedenleri arasındadır.”

Araştırmalarda genel olarak, 1000 canlı doğumda, 1,5-4 bebeğin SP’li olma sıklığı bildirilir. Erkek bebeklerde biraz daha sık görülen hastalığın, Türkiye’de 1000 canlı doğumda 2 bebekte mevcut olma riski vardır. Öte yandan, erken tanı ve tedavi yaklaşımlarıyla kesin olmasa da SP’de anlamlı sonuçlar alınabilir. SP’li çocukların çoğu, toplum hayatına katılabilir ve üretken hale getirilebilir.

Serebral Palsi’li çocuklarda kaslarda güçsüzlük, sertlik; yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Sorunlar hafiften ağıra değişiklikler gösterebilir. Hafif tip serebral palside, çocukların bir kol veya bacağında belli belirsiz bir acemilik vardır ve çoğu kez tanı güçlüğü yaşanır. Ağır tiplerinde ise günlük yaşam aktiviteleri sırasında çok ciddi güçlükler yaşanır.

Tüm serebral palsilerin yaklaşık %75’inin hamilelik sırasındaki nedenlere, %10-15’ inin zorlu doğum ve yeni doğan dönemindeki rahatsızlıklara bağlı olduğu, geri kalan %10’un ise yaşamın erken haftalarındaki kaza ve hastalıklara bağlı ortaya çıktığı bilinmektedir.

Serebral Palsi terimi kalıcı bir rahatsızlığı anlatır. Bu hastalıkla ilgili sorunlar (kas zayıflığı veya gerginliği, istemsiz hareketler) yaşam boyu devam eder. Ancak, çocuk yaş ilerledikçe uygun tedavi yaklaşımlarının katkı ve desteği ile bu sorunlara uyum sağlamayı onlarla başa çıkmayı öğrenebilir. Tedavi, hastalığı tamamen yok edemese de anlamlı iyileşmeler sağlar.

SP’de çok çeşitli problemlere rastlanıldığından çocuğu bir bütün olarak ele alan bir yaklaşım güdülmeli ve birçok farklı uzmanlık alanına sahip uzmanların oluşturduğu bir ekip tarafından tedavi yürütülmedir. Uygun tedavi ile her SP’li çocuk kapasitesine göre mutlaka yeni beceriler kazanacaktır. Beyinde zedelenen hücrelerin yanında sağlam hücreler de vardır, bazı yöntemlerle bu hücreler geliştirilerek çocuğun yeni beceriler kazanması sağlanabilir. Önemli olan tanının erken konması ve konur konmaz sürekli olarak yılmadan tedavinin sürdürülmesidir.

Önemli olan çocuğunuzu aile ve toplum yaşamından koparmadan onu sorunları ile beraber kabul ederek uygun ve mutlu bir aile yaşamı kurmaktır.  Çocuğunuzu büyütürken aile, akraba, arkadaş gibi çevreden koparmadan onların da desteğini alarak bir yaşam sürdürmesinin sağlanması çok önemlidir.    Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın ve aynı duruma sahip ailelerle iletişim ve dostluklar kurun.     Çocuğunuza aşırı koruyucu olmayın ve onu kendi işlerini yapabilmesi için teşvik edin. Eğitiminin sağlanması adına sonuna kadar çabalayın. Ve unutmayın sizlerde birer insansınız. Yaşamın kimi dönemlerinde yorulabilir, kendinizi çaresiz, yalnız hissedebilirsiniz. sıkılabilirsiniz. Bu duygularınızı yakınlarınızla paylaşın ve gerekirse bir uzmandan da destek alın. Kendinizi de asla ihmal etmeyin