a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Depresyon tedavileri

 

Depresyon en sık görülen psikiyatrik bozukluklardan biridir. Çağımızda pek çok stres etkeni, hayatımızdaki sorunlar, ailemizde, özel hayatımızda, iş hayatımızda ve sosyal hayatımızda yaşadığımız problemler dönem dönem her bireyin depresyona girmesine neden olabilir. Depresyon bir yenilgi olarak algılanmamalıdır.

Depresyon kişinin yaşam enerjisini, işlevselliğini, yaşama arzusunu yitirmesine neden olan ciddi bir problemdir. Yapılan araştırmalar depresyonda olan insanların neredeyse yarısının depresyonda olduklarının farkında olmadıklarını ve herhangi bir tedavi görmediklerini gözler önüne sermiştir. Zihinsel olması ya da uzun süreli keyifsizliklerin olağan karşılanması depresyonun diğer bazı rahatsızlıklara göre daha zor anlaşılmasına neden olmaktadır. Örneğin mide problemi yaşadığımızda bunun gerçekten bir problem olduğunu fark edebiliyoruz ama depresyon konusunda vücudumuzdaki değişiklikleri bu kadar kolay anlayamıyoruz.

Zor anlaşılmasının bir diğeri ise dönemsel mutsuzluk ile depresyonun birbiriyle karıştırılıyor olmasıdır. Hepimiz zaman zaman kendimizi mutsuz hissedebiliriz işten çıkarılma, biriyle tartışma, gecikme gibi bir çok olay bireyleri keyifsizleştirebilir ancak bir süre sonra eski ruh halimize geri döneriz ve bu umutsuz hal ortadan kalkar fakat depresyon dönemsel mutsuzluk halinden çok daha fazlasıdır.

Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyondan bahsedebilmek için çeşitli belirtilerin var olması gerekir. Bu belirtiler şöyle sıralanır. Gün boyu süren düşük duygu durumu, depresif ruh hali, önceden yapmaktan zevk alınan etkinliklere karşıda ilgide azalmalar, iştah da aşırı artma ya da azalma, aşırı uyku ya da uykusuzluk hali, yorgunluk, bitkinlik ya da enerji kaybı. İşe yaramaz, değersiz hissetme, odaklanma da azalma, intihar düşünceleri, yerinde duramama veya yavaşlık.

Eğer bu belirtilerin en az dördüne sahipseniz iki haftadır fazladır süredir bunlarla mücadele ediyorsanız bir uzmana danışmanın vakti gelmiş demektir. Depresyon, tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Depresyon tedavisi nedir? Depresyon nasıl geçer?

Yapılan araştırmalar çoğu hastada tek başına antidepresan ilaç kullanımından ziyade ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanımında daha iyi sonuçlar alındığını ortaya koymuştur.

Depresyon tedavisinde kullanılan yöntemler kısaca şöyle özetlenebilir:

  1. Antidepresan ilaçlar
  2. Değişik psikoterapi yöntemleri
  3. Grup tedavileri
  4. Elektro konvulsif tedavi (elektro şok tedavisi)
  5. Fototerapi (özel bir ışık tedavisi)
  6. Diğer yöntemler

Özellikle son dönemde yapılan araştırmalar depresyonun yüksek oranda tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu gösteriyor. Günümüzde orta dereceli ve şiddetli depresyonun tedavisinde en çok tercih edilen yöntemler antidepresanlar ve psikoterapi uygulamalarıdır. Çoğunlukla İki yöntemin birlikte uygulandığı depresyon tedavilerinde başarı oranının daha yüksek olduğu görülür. Son dönemde bu alanda gerçekleştirilen araştırmalar özellikle depresyonun daha hafif formlarında konuşma terapilerinin en etkili tedavi yöntemi olduğunu gösteriyor. Özellikle bilişsel-davranışçı terapi uygulamaları depresyondaki kişilerin kendilerini depresyona sürükleyen düşünce tarzlarını değiştirmelerine ve pozitif biliş kalıpları oluşturmalarına yardımcı olmaları yönünden en etkili tedavi yöntemleri arasındadır.

 Majör depresyon gibi şiddetli depresyon türlerinde hiçbir tedavi uygulanmaması ciddi problemlere neden olabilir. Tedavi edilmeyen depresyon alkol, uyuşturucu bağımlılığı gibi yaşamı tehdit edebilecek durumlara yol açabilir. Kişilerin çevreleriyle olan ilişkilerini zayıflatarak, iş yerinde problemlere neden olabileceği gibi zamanla daha büyük hasarlara da neden olabilir.

Depresyon yüksek oranda tedavi edilebilen ancak tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteren, oldukça zorlu bir süreçtir. Depresyon tedavisinde başarıya ulaşabilmenin en önemli noktalarından biri depresyondaki bireyin tüm tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olup, kendisi için en uygun seçeneğe karar verebilmesidir.

Depresyon tedavisinde en sık kullanılan yöntemler genellikle psikoterapi,yaşam alışkanlıkları değişimleri ve ağır seyreden depresyonlarda antidepresan kullanımı olarak sıralanabilir. Uygulanacak tedavi türü kişiye ve depresyon semptomlarının ağırlığına göre belirlenir.