a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Book A Visit

Diş tedavileri

Dişler ağızda başlayan sindirim sisteminin en önemli parçasıdır.Yiyeceklerin kesilip kopartılması ve çiğnenerek öğütülmesi işlevlerini görür .Dişler ayrıca kas tonusunun devamlılığı ,fonasyon ve estetik olarak da önemli görevleri vardır.Dişin ağız içinde görülebilen kısmı kron olarak adlandırılır. Kron dişin toplam uzunluğunun üçte birini oluşturur. Dişeti içine giren ve dişetinin çevrelediği kısım boyun bölgesidir. Ağız içinde görülmeyen, çene kemiği içindeki kısım ise köktür. Kök dişin toplam uzunluğunun üçte ikisini oluşturur. Dişler mine, dentin, sement ve pulpa (diş özü) dan oluşur.

 

– Dişler sindirim sisteminin bir parçasıdır, besinlerin koparılmasını ve ezilip parçalanmasını sağlarlar.
– Konuşmaya yardımcı olurlar, seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlarlar.
– Estetik fonksiyonları vardır, dişler bir insanın görünümüne büyük katkıda bulunur.
– Dişler, etrafındaki destek dokuları korur ve gelişmelerini sağlar.

-Çene ve yüz kaslarının gerginliğini ve aktivitesini korur.

Sindirim sisteminin başlangıcı olan ağızda bulunan, besinlerin sindirimini sağlayan en önemli organlarımızdan biri olan dişlerimiz, sindirimin yanı sıra konuşma ve yüz güzelliği açılarından da önemli bir yere sahiptir

Tekrarlayan çürükler, yıpranma, sızıntı, çatlaklar, aşınmalar, yanlış estetiik işlemleri, diş eti hastalıkları, başka rahatsızlıklar, sinirsel hastalıklar dişlerimizin varlığını kaybetmesine neden olur.

Ağız ve dişte zamanla oluşan bakterilerin enfeksiyona uğraması sonucu diş eti hastalıkları oluşur. Bunun ilk sebebi ağız hijyenine önem verilmemesidir. Bunun için diş hekimlerinin tavsiyesi günde en az iki defa dişleri fırçalamaktır. Düzenli bakım yapıldığında dişlerin kaybedilmesi durumu ile karşı karşıya kalınma riski ortadan kalkacaktır.

1. Bir çok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir .

  1. Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C, A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyvalar özellikle yararlıdır.
  2. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.
  3. Öğün aralarında rasgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınmalıdır.
  4. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır. 6. Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde diş ipi kullanılabilir. 7. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır.
  5. Fındık, ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalıdır.
  6. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilk okul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çene için zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınmalıdır.
  7. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
  8. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır.
  9. Sağlığı için çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırtmamalıdır.
  10. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.

Diş sağlığı için bir çok tedavi yöntemleri söz konusu sizlerde en iyi dişlere sahip olmak istiyorsanız dental tedavilerinize ara vermeden sıklıkla kontrol edilmelisiniz. Dişlerinize her zaman ihtiyacınız var bu nedenle sağlıklı bir diş için her zaman tedbirli olmalısınız.