a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Book A Visit

Diabet cerrahisi

Halk arasında şeker hastalığı olarak nitelenen diyabet son yıllarda tüm dünyada artış göstermekte.

Diyabet hastalığı günümüzde sayısı oldukça artan ve insan vücudunda neden olduğu komplikasyonlar sebebiyle de halk arasında tehlikesi artık herkes tarafından bilinen bir hastalıktır. Aşırı şekerli ve yağlı gıda tüketimi beraberinde egzersiz eksikliği ile başlayan obezite , diyabet  hastalığı için ciddi bir risk faktörüdür.

Tip 2 diyabet hastaları ameliyat yöntemleri kullanarak tedavi oluna biliyor.Buna Metabolik Cerrahi denilmekte. Tip 2 diyabetin klasik tedavi algoritması eğitim, diyet, egzersiz ve ilaç kullanımıdır. Ancak, tüm bu tedavilere rağmen hastalık bazen ilerleyici bir seyir gösterir. Hatta yoğun insülin kullanımına rağmen istenilen sonuçlar alınamaz. İşte bu durumda Metabolik Cerrahi etkili bir tedavi alternatifi olarak gündeme gelmelidir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet tamamen ayrı hastalıklar. Tip 1 diyabette insülin üretimi yoktur. Tip 2 diyabette ise vücut insülin üretir, ama bunu kullanamaz. Doktorlar tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olabiliyor. Yani vücudun kullanamadığı insülini kullanmasını sağlamasına yardımcı oluyor.

Günümüzde klinik uygulamada metabolik cerrahi denince akla ilk tip2 diyabet tedavisi gelmektedir. Ancak bu yöntemin geçmişi 1970’li yıllara kadar gitmektedir. Obezite cerrahisinde temel hedef kilo kontrolüdür

Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan metabolik cerrahi bugün için obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatları içerir. Bu ameliyatlar tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve duodenal switch ameliyatından oluşmaktadır. Hangi ameliyatın hangi hastaya uygulanıp uygulanamayacağı mutlaka hekimin yapacağı bir ön kontrol ve birtakım tetkiklerin değerlendirilmesi sonucu karar verilir.

Uygulanan tedaviler belli oranlarda tip 2 diyabeti düzeltmektedir. Ancak tip 2 diyabetli hastaların diyabetlerinin düzelmesi üzerinde başka önemli faktörler de rol oynar. Özelikle diyabetin süresi, diyabete bağlı olarak komplikasyon oluşup oluşmadığı, hastanın kullandığı ilaç, ilacın dozu ve süresi diyabetin düzelmesinde etkilidir. Komplikasyon ortaya çıkmışsa, diyabet çok uzun süredir mevcutsa ve hasta insülin gibi son tedavi aşamasına geldiyse, o zaman  metabolik cerrahinin etkisi de daha düşük olabilir.

Cerrahi tipine göre diyabette iyileşme oranları

– Tüp mide ameliyatında yüzde 60-70

– Gastrik bypass ameliyatında yüzde 80-85

– Duodenal switch ameliyatında yüzde 90-95

Tip 2 diyabet hastaları günlük yaşamlarında öncelikli olarak klasik tedavi yöntemleri ile tedavi edilirler. Bu hastalığa maruz kalan kişiler güncel yaşamlarında oldukça zorlanırlar. Bunun nedeni metabolizmalarının yorgun ve bitkin düşmesidir. Sürekli almaları gereken ilaçları ve bu ilaçların ister istemez oluşan yan etkileri vardır. Sürekli kullanılan bu ilaçların istenmeyen yan etkileri ve pankreastaki insülin depolarını bitirici etkileride vardır. Kullanılan ilaçlara rağmen hastalık ilerlerse, bu ilaçlar hastalığı tam olarak kontrol altında tutamazsa ve hastalık sonrası oluşan zaman kaybı nedeniyle gözde, böbreklerde sinir uçlarında hasar başlarsa cerrahi tedavi düşünülmesi gerekir ancak ileri derecede gelişen komplikasyonlar bizim yapacağımız operasyonlarda işimizi zorlaştırmakta ve ameliyatın başarısını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle çok ileri düzey komplikasyonlar gelişmeden cerrahi uygulanmalıdır.

Tip 2 diyabetin ne kadar ilerlediği ve hangi organda ne kadar hasar verdiği iyi değerlendirilmelidir. Doktor bunun için hastanın hikâyesini iyi bilmeli ve durumunu iyi okumalıdır. Ekibi ile birlikte gerekli tahlil ve tetkikleri iyi analiz etmeli ve ona göre operasyona karar vermelidir. Tip 2 diyabetin bir hayli metabolik problemleri vardır. Ekip olarak bunlar riskleri ile tartışılır ve ona göre bir değerlendirme yapılarak operasyona karar verilir.