a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Estetik cerrahi

 

İnsan vücudunun bütünlüğü ve dış görünümü; tümör, enfeksiyon, iş ve trafik kazaları ve yanık gibi nedenlerle bozulmuş olabilir.

İnsan bedenindeki bu değişiklikler, kişinin günlük yaşamını etkileyebilir, estetik görünümünü ve ruh sağlığın bozabilir. Doğuştan var olan bazı işlevsel ve estetik şekil bozuklukları da kişide yukarıda sayılan sıkıntılara yol açabilir. Plastik cerrahi, doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan bu sorunları düzelterek, kişinin yaşamını fonksiyonel, estetik ve ruhsal açıdan kolaylaştırarak topluma kazandıran bir tıp uzmanlık dalıdır.

Plastik cerrahi ameliyatlarında genellikle kişinin kendi dokularından yararlanılır, gereğinde onarım için silikon gibi suni maddeler de kullanılır. Bu tanımlardan da anlaşıldığı gibi, plastik ve rekonstrüktif cerrahinin hedefi , mevcut bozukluğa göre dokuların yeniden şekillendirilmesi ile bireye en iyi estetik görünümü ve fonksiyonu kazandırmaktır. Plastik cerrahi ameliyatları, vücudun herhangi bir bölgesi veya organı ile sınırlı olmayıp, saçlı deriden ayak tırnağına kadar vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilir. Her yaş grubundaki hastaya hitap eder. Çocuklarda; dudak damak yarıkları, kepçe kulak, kafa kemiklerinde şekil bozukluğu, doğum lekeleri, parmaklarda yapışıklık, fazla parmak gibi doğumsal sekil bozuklukları, gençlerde; meme yokluğu, meme deformiteleri, çene şekil bozuklukları, burun deformiteleri gibi gelişim bozuklukları; orta ve ileri yaşlarda ise yaşlanmanın genel etkileri ile ortaya çıkan sorunlarla ilgilenir. Hayvan ısırması, iş ve trafik kazaları, yanık, yüz siniri felci, kapanmayan yaralar (yaralanma, şeker hastalığı, varis ve yatak yaraları vb), enfeksiyon, tümörler ve diğer hastalıklar tüm yaş gruplarında görülen problemlerdir ve plastik cerrahinin ilgi alanındadır.

İster rekonstrüktif ister estetik amaçlı olsun, plastik cerrahide uygulanan ameliyatlar oldukça geniş kapsamlıdır. Genel anlamıyla, sebebi ne olursa olsun, vücudun her tarafındaki deri, deri altı, kas ve kemik dokularını etkileyen kayıpların onarımı, eksik doku ve organların tamamlanması veya görünüm yada fonksiyon bozukluğuna yol açan istenmeyen fazla dokuların vücuttan uzaklaştırılması için plastik cerrahi ameliyatları uygulanır. Hedef, vücudun fonksiyon ve estetik bütünlüğünün sağlanmasıdır.

Görünümünden memnun olmayan bu nedenle psikolojik sorunları olan kişilere, özgüveni artırmak, yaşama bağlamak ve kendisini daha iyi ve güçlü hissettirmek amacıyla bir seri ameliyatlar yapılmaktadır. Bunlara örnek olarak, yüz germe, meme küçültme, büyütme, ,dikleştirme, estetik burun ameliyatı, liposuction gibi düzeltme ameliyatları sayılabilir.

Estetik ameliyatlar mucize yaratmaz, plastik cerrahlar elinde sihirli değnek olan kişiler değil, temel cerrahi tıp prensiplerini uygulayan yaratıcı ve insan psikolojisini anlayan tıp adamlarıdır.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahinin ilgi alanları:

·    Yüz şekil bozuklukları– Asimetriler, doğumsal kitleler, nadir yüz yarıkları
·    Yarık dudak-damak
·    Kraniofasiyal – maksillofasiyal anomaliler (ör: çene, yüz ve kafa kemikleri şekil bozuklukları, düzensizlikleri, eksiklikleri
·    Ortognatik cerrahi (Çene kapanma bozuklukları)
·    Kulak kepçesi yokluğu, kepçe kulak ve diğer şekil bozukluklar
·    Burun defektleri, tümörleri, kopmaları
·    Tükrük bezi problemleri
·    Doğumsal tümör, nevüs (ben), kitleler, damar malformasyonları, hemanjiomlar
·    Yüzün kemik ve yumuşak doku travmaları
·    Maksillofasiyal cerrahi (Trafik kazası, tümör ve diğer nedenlerle olan kemik defektleri-kırıkları-şekil ve fonksiyon bozuklukları, çene cerrahisi
·    Baş-boyun tümörleri ve bunların defektlerinin onarımları
·    Meme yokluğu, asimetrisi veya fazla meme dokusu
·    Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu
·    Jinekomasti (Erkekte büyük meme)
·    Genital organların doğumsal anomalileri (Epispadias, hipospadias, vaginal agenezi vb)
·    Genital organların onarımları, kopan organların replantasyonu,
·    Göğüs ve karın duvarı defektleri
·    El Cerrahisi (Travmalar, tümörler, parmak transferleri, parmak onarımları-uzatılması vb)
·    El ve ayaktaki eksiklikler ve şekil bozuklukları
·    Periferik sinir problemleri (travmalar, nöropatiler, defektler, kitleler)
·    Deri ve yumuşak doku tümörleri
·    Akut yanık ve yanık sonrası oluşmuş deformiteler, kasılmalar, büzüşmeler, elektrik ve kimyasal maddelerin yumuşak dokularda yaptığı hasarlar
·    Çeşitli enfeksiyon, radyasyon ve diğer etkilerle deri ve derialtında oluşan yaralar
·    Kronik yaralar (bası yaraları, venöz yaralar, diyabetik ayak yaraları gibi)