a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Book A Visit

Saç ekimi

İnsanların birbirleriyle en belirgin farklılıklarını gösteren, güzellik ve çekicilik katan özelliklerden biri de hiç kuşkusuz saçtır. Bir çeşit keratin içeren saç; kütikül, korteks ve medulla şeklindeki üç farklı tabakadan oluşur. Rengi, şekli, uzunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir ve tüm beden yapısıyla uyum içinde insana estetik katar. İnsanlar kendilerindeki bu estetik güzellikle beraber kendi zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının görüntüsünü de değiştirerek, diğer insanlardan kendilerini ayırt eden bir görüntü ve estetik yapıya kavuşurlar. Görünüme verilen bu dikkat ve yoğunluk saçın insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu da göz önüne sermektedir. Dolayısı ile meydana gelen saç dökülmesi insan hayatını baştan aşağı değiştirebilmekte ve bütün yoğunluğunu saçlarının eski haline gelebilmesi için verebilmektedir.Saç dökülmesi birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir.

Saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi görülen herkese yapılabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi genetik bozukluk olan kişilerde erkeklik hormonuna bağlı olarak görülmektedir.Saçları üreten hücreler, zamanla ölmektedirler. Böylece saç,ilk olarak güçsüzleşir,daha sonra büyümemeye başlar ve son evrede dökülür. Bu sorunu yaşayan kişilere saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi türüdür.

Saç ekimi için yaş kriterinden çok saç dökülmesinin tipi belirleyicidir.Saç derisi görülür durumdaysa saç derisinin göründüğü bölge olması gerekenin yarısının altında olduğu anlamı taşımaktadır.Bu durumda saç ekimi tedavisi yöntemine başvurulmalıdır.

Saç ekiminde yaşın en belirleyici özelliği, saç dökülmesinin devam edip etmediğidir.Erkek tipi saç dökülmesi, bir ömür devam eden bir saç dökülmesinin yanında 39-40 yaşlarından sonra saç dökülme hızı yavaşlamaktadır.Bu sebeple 39-40 yaşının altında bulunan kişilerde saç ekimi uygulandığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha fazla seansa ihtiyaç duyabileceği dikkate alınmalıdır.

Saç ekim işlemi 3-5 saat arası sürmektedir. Saç ekimi sonrasında kişi çevresi tarafından saç ektirdiğinin öğrenilmesini istemiyorsa ortalama 15 günlük bir sürece ihtiyaç duyar.Ancak saç ekiminden sonra yaşanan kaygı beğenilmeme kaygısıysa sadece saç ekiminden iki gün sonra normal hayata dönülebilir.

Saç ekiminden sonra saç derisinde kırmızı yara gibi kabuklanmalar gözlenmesi doğaldır. Saç ektiren kişi saçını günde 1 kez yıkayarak kabuklanmanın önüne geçebilir.7 ile 10  gün içinde kabuklar tamamen kaybolur ve saç ekilen bölge iyileşir. Yıkanma sonucu dökülen kabuklar ile birlikte ekilen saçlarda dökülebilir.Bu durumda  2 hafta ile 1 ay içinde saç ektiren kişi saç ektirmeden önceki görünüşe sahip olur.3 ay boyunca da görünümde herhangi bir farklılık yaşanmaz.Bundan sonraki 3 aydan itibaren yeni ekilen saçlar çıkmaya başlar. Saç ektiren kişide en çok 5-6 aylar arasında değişimler yaşanmaktadır. 6 aydan sonraki her ayda ise saç ektiren kişide %10’luk değişimler meydana gelir ve ekilen saçların %90’ı 9.aya kadar çıkmış olur.Geriye kalan %10’luk kısım ise saç ekim tarihinden sonraki bir yıla kadar devam eder.Yani saç ekiminden sonra hasta yeni saçlarına 1 yıl sonra sahip olur.

Saç ekimi lokal anestizi ile yapılmakta ve son derece zararsızdır.Saç ekildikten sonra da herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Artık saç dökülmesi ile karşılaşan insanların hayattan soğuyup strese girerek kendini soyutlamasına, gergin ve sıkıntılı bir ruh hali ile yaşamasına gerek kalmadı. Saç dökülmesi günümüzde sorun olmaktan çıktı. Yeniden eski gür saçlı halinize kavuşabilir, neşenizi yeniden geri kazanabilirsiniz.