a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Termal tedaviler

Termal havuzlar şifalı suların bulunduğu, bilimsel uygulamaların yapıldığı ve sağlık sektörünün önemli bir ayağının yer aldığı özel alanlardır. Türkiye kaplıca ve yer altı suları açısından oldukça zengin bir ülke olduğundan dolayı termal havuzlar ve tedavi yöntemleri de oldukça yaygındır. Fizik tedavi, psikoterapi, iklim kürü gibi farklı tedavilerin uygulandığı termal havuzlarda pek çok hastalık için destekleyici tedaviler uygulanır.

Termal havuz kullanımı tedavinin şekline ve içeriğine göre değişiklik gösterir. Milyonlarca insanın şifa bulmak için tercih ettiği termal havuz tedavileri genellikle fizik tedavi uygulamaları ile birlikte kullanılır. Termal havuz bünyesinde yapılan tedaviler arasında; çamur banyosu, gaz banyosu ve solum ya da içme yöntemi ile uygulanan kürler yer alır. Yan tedaviler ile birleştirilerek uygulanan termal havuz tedavileri ile pek çok hastalık için şifa dağıtılır.

Termal suların en bilinen özelliği içerisinde yoğun olarak mineral bulunmasıdır. Farklı mineralleri ve kükürtlü içeriğinde barındıran termal havuz suları genel olarak 56 C sıcaklığındandır. Bu sularda bulunan minerallerin iyileştirici ve tedavi edici özelliği pek çok araştırma ile kanıtlandığından dolayı yoğun ilgi görmektedir.

Termal havuzlar tepeden tırnağa pek çok hastalığın destekleyici tedavisinde ön plana çıkar. Bu tedavilerin en başında eklem rahatsızlıkları gelir. Suların içeriğinde mineraller ve sıcaklık seviyeleri hem eklem hem de cilt rahatsızlıklarında etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

Romatizmal ve Ortopedik Hastalıklar: Romatizma insanların hareketlerini kısıtlayan, sürekli ağrılar ile rahatsızlık duymalarını sağlayan bir hastalık çeşididir. Bu nedenle kişilerin ağrılarını dindirmek ve yaşam kalitelerini arttırmak için termal tedavi yöntemlerinden destek alınabilir.

Kireçlenme tedavisi ve kas hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemleri termal sularla yapılan uygulamalara dönüşmektedir. Termal havuz suları özellikle kireçlenme için etkili bir tedavi süreci sağlarken miyalji ve siyatik gibi rahatsızlıklar için de termal sularla destekleyici tedaviler uygulanabilir.

  Kalp ve Damar Hastalıkları: Termal havuz suları insanın kan basıncını düzenleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tansiyon hastaları bilinen ön yargıların aksine kalp ve tansiyon hastaları için uygundur. Bu hastaların kaliteli ve verimli bir şekilde destek tedavisi alabilmeleri için mutlaka doktorlarının hazırladığı programa uymaları gerekir.

  Cilt Hastalıkları: Sıcak ve çok sıcak termal suların deri hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Ortalama 40 ºC  sıcaklıkta deride minerallerin etkisi ile meydana gelen değişimler derinin daha sağlıklı olmasının yanı sıra deride biriken atıkların atılmasında etkili olur.

  Karaciğer ve Safra Hastalıkları: Hepatit, sarılık, safra kesesi taşı gibi rahatsızlıkların tedavisinde termal havuz kürleri uygulanır. Siroz başlangıcı için de termal havuz suları ile uygulanan tedavilerden yararlanılabilir. İlerleyen rahatsızlıklarda ve bulaşıcı hepatit durumunda termal havuzların kullanılmaması gerekir. Bu hastalıkların sürecinde kanamanın artması hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. Sıcaklık ve termal su tedavisi de kanamanın artmasına neden olabileceğinden dolayı kaçınmak gerekir.

  Termal Havuz Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor!

  Obezite ve Şişmanlık Tedavisi: Termal havuz tedavileri arasında yer alan ve acı su olarak bilinen uygulama suyunun içeriğinde sülfat bulunur. Bu sular kişilerin daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlar. Ayrıca dolaşım sistemini hızlandıran bu uygulamalar sayesinde vücutta ödem atımı da sağlanmış olur.

  İdrar Yollu Hastalıkları Tedavisi: Termal havuzlarda obezite tedavisi için kullanılan acı su aynı zamanda idrar yolu rahatsızlıkları için de kullanılan bir sudur. İdrar içeriğinde yer alan albümin oranını azaltmak, kanda biriken toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlamak termal suların sağladığı başlıca faydalar arasında yer alır. Bu suların böbrek taşlarına iyi geldiği, mevcut taşların erimesini sağladığı ve yeni taş oluşumunun önüne geçtiği de bilinen faydaları arasında yer alır.

Şeker Hastalığı Tedavisi: Şeker hastalarına içme ve banyo kürü olarak uygulana sodalı sular sayesinde bu hastaların kanında insülin oranı dengelenir. Bu sayede kana geçen şeker ve şekerin dokuya geçiş oranı dengelenerek kişinin yaşam kalitesi arttırılır.