a

Get health again with MediGlobal...

0850 259 1 633

info@mediglobal.com.tr
Merkez Mah, Kocaosman Sok. Prestige Residence C Blok. Tosmur / Alanya / Turkey

Recent Posts

Follow Us On Instagram


+994 55 907 86 37

Kalp sağlığı ve cerrahisi

Kalp Cerrahisi Bir insanın kalbini ameliyat masasında durdurmak, içini açarak gerekli düzeltmeleri yapmak, sonra tekrar kapatıp uyararak sıhhatli çalışmasını sağlamak. Kalp damar hastalığı düzenli olarak kontrollerini yaptıranlarda çok erken teşhis edilebilir. Kalp damar hastalığı tedavisi günümüzde oldukça ilerlemiştir.

Kalp ve damar hastalıklarının ilaç veya kardiyolojik yöntemlerle tedavi edilemediği durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri devreye girer. Kalp veya büyük damarlar üzerinde yapılan cerrahi operasyonlar erişkin ve çocuk kalp ameliyatları diye ikiye ayrılır.

Erişkinlerde yapılan kalp ameliyatları çok çeşitli olup koroner bypass, kapak tamiri ve değiştirme ameliyatları, aort anevrizmaları ve yırtılmaları, kalp tümörleri, ritim bozuklukları ve kalp nakli cerrahisi ön sırada gelen kalp ameliyatlarındandır. Çocuklarda ise en yaygın olarak doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi onarımı yapılır.

Ameliyatlar

 • Koroner Bypass Ameliyatları,
  ● Aort Damarı Ameliyatları,
  ● Kalp Kapak Ameliyatları  (Aort, Mitral ve
  Triküspid Kapak),
  ● Bacak Atardamarları ve Varis Ameliyatları,
  ● Karotis (Şah Damarı) Ameliyatları,
  ● Göğüs Cerrahisi (Akciğer Ameliyatları),
  ● Video Kamera (Videoskop) ile Kalp Ameliyatı
  (Göğüs Kafesi Açılmadan).

Doğuştan olsun, sonradan olsun kalp hastalığı olanlarda hastalığı son dönem kabul etme vasıfları şunlardır:

1) Tedaviye cevap vermeyen ciddi kalp yetmezliği.

2) Optimal tedaviye rağmen tekrar tekrar hastaneye yatırılma zorunluluğu.

3) Kardiak fonksiyon bozukluğuna yol açan ciddi atım düzensizlikleri. Bu adaylarda aşağıdaki durumlar bulunursa genellikle ameliyata alınmazlar: 50 yaşın üzerinde olmak, şeker hastalığı, aktif mide ülseri, iki ay önce geçirilmiş akciğer enfarktüsü hikayesi, aktif enfeksiyon, akciğer hipertansiyonu, ciddi bronşit ve amfizem, alkolizm, böbrek yetmezliği, psikiyatrik hastalık, karaciğer hastalığı, yabancı doku reddini baskılayan ilaçları almayı engelleyen sistemik hastalıklar. Beş yaşın altında kalp naklinin teknik güçlükleri kabul edilmektedir. Kalbini veren ile bunu alan arasında kan grubu uygunluğu bulunması gerekir. Kalbini veren herhangi bir sebeple kesin beyin ölümü oluşmuş kişilerdir. Kalp damarları tıkanabileceğinden kalbini veren erkeğin 35, kadının 40 yaşından yukarı olması tercih edilmez. Kalbini verenin ağırlığı alanınkinin en az % 20 azı olabilir. Kalbini verende de önemli diğer hastalıklar mesela enfeksiyon olmamalıdır.

Kalp, yaşamak için hayati görevi olan organımızdır. Kalpte oluşabilecek ufak bir rahatsızlık bile, ani ölümlere sebep olabilir. Kalpte oluşan sorunlar daha çok, kalbi besleyen dört damarda tıkanma oluşmasına ve kalp kasına yeterli oksijen taşınamamasına bağlı olarak oluşmaktadır. Tıkanıklıkların açılması ise, operasyon gerektirmektedir. Operasyonu da sadece, kalp ve damar cerrahisi bölümü yapabilir.

Kalp ve damar cerrahisi, kalp rahatsızlığı olan hastaların, hastalığının türü neyse uygun operasyonun başarılı şekilde yapılabilmesi için, akademik ve mesleki kariyeri sağlam doktorlardan oluşmaktadır. Çünkü bir insanın, ameliyat masasında kalbini açıp gereken operasyonları yaparak yaşamasını sağlamak, büyük bir yetenek ve mesleki bilgi gerektirmektedir. Bunu da sadece, kalp damar cerrahisi bölümünün profesörleri yapabilmektedir.